Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
30-12-2019 09:13:57

Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası büyük coşkuyla gerçekleştirildi

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığınca, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla, 11 Aralık 2019 Çarşamba Günü, ATO Congresium’da “Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası” büyük coşkuyla gerçekleştirildi.

Şuraya; 18 ülkeden; Bosna-Hersek, KKTC, Makedonya, Sırbistan, Endonezya, Nijer, Ürdün, Cibuti, Filistin, Afganistan, Irak, Kenya, Somali, Moldova, Özbekistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Norveç yerel yönetimleri, seçilmiş 44 Kadın Temsilcisiyle, Bakanlarımız, Kadın Bakan Yardımcılarımız, Milletvekillerimiz, Genel Başkan Yardımcımız, Kadın Kolları MKYK ve Gençlik Kolları MKYK Üyelerimiz, İl Ana Kademe, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarımız, İl Kadın Kolları Yerel Yönetimler Başkanları, İlçe Kadın Kolu Başkanlarımız, İl, İlçe, Belde Belediye Başkanlarımız, İl Genel Kadın Meclis Üyelerimiz, İl, İlçe, Belde Kadın Meclis Üyelerimiz katılım sağladı.

11 Aralık Çarşamba günü öğleden önce gerçekleştirilen panelde Prof. Dr. Ümit Meriç ‘Medeniyet, Kadın ve Şehir’ üzerine konuşmalarını gerçekleştirdi. Ardından AK Parti Genel Merkez Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın  Moderatörlüğünde Kenya Kitui Valisi  CHARİTY KALUKİ NGİLU, Cibuti Şehri Belediye Başkanı FATOUMA AWALEH OSMAN, Afganistan Meydanşehir Belediye Başkanı ZARİFA GHAFARİ, Filistin  Beit Liqia Belediye Başkanı AREEJ ASSİ, Bosna-Hersek Bosnia-Podrinje Goražde Kantonu Başbakanı AİDA OBUĆA, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi E. Başkan Yardımcısı, Şeref Üyesi Gaye Doğanoğlu konuşmalarını gerçekleştirdi.

Öğleden sonra gerçekleşen programda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ATO Kongre Merkezinde 120 yerel yönetimlerimizin stantlarının yer aldığı sergi alanlarını ziyaret etti.

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı, Ankara Milletvekili L. Selva ÇAM konuşmalarının ardından, Endonezya Surabaya Belediye Başkanı Tri Rismaharini, katılımcılara gerçekleştirdiği çalışmaları aktardı.  

Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası Filmi ardından Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Yaklaşık beş milyonu bulan üye sayısıyla ülkemizle birlikte dünyanın en büyük kadın teşkilatlarından biri olan AK Parti Kadın Kolları’nı düzenledikleri bu önemli toplantı için tebrik ediyorum. Türk kadınları 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı elde etmiş olmalarına rağmen bu konudaki asıl büyük atılımı son 17 yılda gerçekleştirmişlerdir. Siyaset kurumunda kadınların temsil oranını yüzde 4,5 seviyesinden, mesela Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yüzde 17’nin üzerine çıkartmayı dönemimizde başardık. Kadınlara seçme hakkının verildiği 5 Aralık tarihini sadece Kadın Hakları Günü olarak kutlamakla kalmayacak, icraata da dönüştüreceğiz” dedi.

“Geldiğimiz seviye elbette yeterli değildir, ama kat edilen mesafenin önemini de gözden kaçırmamalıyız. Mart ayında yapılan mahalli seçimlerde belediye meclis üyeliklerinde kadınlarımıza en az üçte bir oranında yer verilmesini istedik. Her ne kadar seçilenler arasında bu orana ulaşılamamışsa da eskisine göre çok daha fazla kadının belediye meclislerinde sorumluluk üstlendiğini görüyoruz. Bundan sonraki seçimlerde kadınlarımızın daha yüksek oranlarla hem aday listelerinde, hem de belediye meclislerinde yer bulabilmesi için çalışacağız” diyerek konuşmalarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Şûra oturumlarında ülkemizden ve dünyanın farklı yerlerinden kadınların yerel yönetimlerdeki temsili şehir sorunlarına bakışı, projeleri ve çözüm yolları gibi konular ele alınacak. Böylece benzer görevlere talip olacak kadınlarla hem tecrübe paylaşımı yapılmış, hem de başarı örnekleri gösterilmiş oluyor. Aramızda Afganistan, Somali, Irak gibi gerçekten zor coğrafyalardan gelen kadın yerel yöneticilerimiz de bulunuyor. Bu tür örnekler şartlar ne olursa olsun azmedildiği ve gayret gösterildiği zaman başarıya ulaşılabileceğinin işaretidir.

Tabii biz bu tür görevlere kota veya zorlama yoluyla gelinmesini de doğru bulmuyoruz. Mücadeleyle değil de bahşedilerek, lütfedilerek, zorlamayla verilen hakların kalıcı olması pek mümkün değildir. Ama insanın dişiyle tırnağıyla, yüreğiyle, azmiyle, kabiliyetiyle elde ettiği hakları kimse ondan alamaz. Bu bakımdan tüm kadınlarımızdan siyasetin her kademesinde daha aktif şekilde yer almalarını bekliyorum. Böylece bizim bu yoldaki gayretimizin fiili neticeye dönüştürülmesi de kolaylaşacaktır. İnşallah bugünkü şûramız bu bakımdan önemli bir milat olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti 7. Büyük Kongre sürecinde belde, ilçe, il teşkilatları ile Genel Merkez Yönetiminde yer alma konusunda verecekleri mücadelede tüm kadınlarımızın yanında yer alacağımı da özellikle belirtmek isterim. Siz isteyeceksiniz, çalışacaksınız, mücadele edeceksiniz, biz de destek vereceğiz ve inşallah istediğimiz sonuca ulaşacağız. Hayatın her alanında başarılı olan kadınlarımızın siyasette de hedeflediğimiz yere geleceklerine yürekten inanıyorum. AK Parti’nin başarısının sırlarından biri, belki de en önemlisi; kadınlara ulaşmayı, onların gönlüne girebilmeyi başarmış olmasıdır. Bu neticeye yılın 365 günü ev-ev dolaşan, her kadınımıza ulaşmak için çaba gösteren, onların dertleriyle hüzünlenip, sevinçleriyle mutlu olan dava arkadaşlarımızın çabalarıyla ulaştık. Birileri yıllarca kadının ismini, sıkıntısını, beklentisini istismar ederek kendine siyasi rant sağlamanın peşine düşerken, biz her meselelerinde onların yanında yer aldık. Çünkü bize göre kadını dışlayan bir toplum gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir. Bizim inancımızda Hazreti Adem ile Hazreti Havva’dan beri erkek ile kadın birlikte yaşamış, birlikte kulluk etmiş, birlikte çoğalmış, birlikte dünyayı mamur etmiştir. Kendi tarihimizde kadınların başarıları ve fedakârlıklarıyla örülmüştür. Anadolu’yu Alperen’ler ve bacılar birlikte medeniyetimizde, kültürümüzde, değerlerimizle yoğrulmuş, ebedi vatanımız yapmıştır. Hayatın her alanında var olan kadınlarımızın yetiştirdiği, kişiliğini kazandırdığı, temel eğitimini verdiği çocuklarımızda geleceğimizi inşa ettik. Hatta savaş meydanlarında dahi kadınlarımızın fedakârlığı ile zafere ulaştık” diye konuştu.

Nene Hatun’dan Nezahat Onbaşı’ya, Şerife Bacı’dan, Kara Fatma’ya kadar nice kadın kahramanımızın mücadelesi sayesinde istiklalimizi kurtarıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Terör örgütü tarafından haince şehit edilen Aybüke öğretmen ve daha yeni defnettiğimiz Esma astsubay sınırlarımız içinde ve dışında alçakça katledilen yüzlerce kadın bu mücadelenin günümüzdeki bayraktarlarıdır. Esma astsubayımızla ilgili komutanlarımız ve İçişleri Bakanımın şu tespitleri çok ilginçti: Özellikle bomba imha olaylarında bir bayan olarak, bir kadın olarak onun kadar cesur, onun kadar maharetli olan hemen hemen yok gibiydi. Nitekim bomba imha olayında da işte bunu yaparken şehit oldu. Rabbim makamını Cennet eylesin. Tabii şehitlerimiz için söyleyeceğimiz pek bir şey yok, onlar Peygamber Efendimizin komşuları. Onların makamı çok yüce. Onlar gerek sizlere, gerekse bizlere birer örnek, onlar birer rehber, onlar birer kılavuz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’deki ve sınırlarımız içindeki terörle mücadele harekâtlarında çatışma bölgelerinin tam ortasında görevlerini yerine getiren kadın sağlık görevlilerimizi de gösterdikleri kahramanlıklar için sizler adına, şahsım adına tebrik ediyorum. Parlamentonun içerisinde terör örgütlerinin desteğiyle bulunan ve şu anda bizim bu hanım şehitlerimizi görmemezlikten gelen ve şehit edilen yavrularımızı görmemezlikten gelen bu terör sevicilerini neyle izah edeceğiz, neyle anlatacağız? Lafa geldiği zaman Parlamentoda ve dışarıda hep öldürülen çocuklardan bahsederler. Van’daki katliamlardan, Bingöl’deki katliamlardan hiçi bahsetmezler. İstanbul’da, evet, stadyumun hemen yanında 41 şehidimizden hiç bahsetmezler. Vezneciler’deki bütün o polis ve sivil kardeşlerimizin, şehitlerimizin oradaki o şahadetinden hiç bahsetmezler. Onların ne günahı vardı? İşine giderken, okulundan çıkmış evine dönerken şehit olan bu yavrularımızın ne günahı vardı, bunların neyle izah edeceksiniz? Adınızın parti olması bunu izaha yetmez, er veya geç bunun hesabını işte sandıklarda, şurada-burada vereceksiniz” dedi.

“Ağızlarını her açtıklarında insan haklarından söz edenlerin, terör örgütünün istismar ettiği, iğfal ettiği, infaz ettiği, hayallerini ve geleceklerini söndürdüğü çocukları ve kadınları görmezden geldiğini de unutmadık. Diyarbakır’da bölücü örgüt tarafından gasp edilen evlatlarını kurtarmak için sıcağa-soğuğa aldırmadan nöbet tutan annelerin fendi, eli kanlı teröristleri yenmiştir. İşte görüyorsunuz 100 günü geride bıraktık ve 100 günü geride kalan bu duruş dimdik devam ediyor. İşte bu annelerden bir tanesinin yavrusu kendisine kavuştu, inşallah diğerleri için de aynı durum söz konusu olur” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Tüm dünyayı Diyarbakır’daki annelerin bu haklı ve onurlu duruşuna destek vermeye davet ettik, ama bak gelmiyorlar. Niye? İşlerine gelmiyor. Şimdi burada önemli bir şey söylüyorum, bakın bir Nobel skandalı yaşandı bugünlerde. Özellikle Nobel skandalıyla ilgili Bakir İzzetbegoviç kardeşimizin teşekkürüne ben de tabii ki bir teşekkürle Türkiye’den cevap veriyorum. Ve bu onurlu duruşa destek veren tüm siyasi liderlere şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Medeni bir dünya için Nobel’in böyle bir ödülü Handke denilen bu vampir aydınlar grubunun temsilcisine vermesi adeta bir vampirler topluluğunun oluştuğunu ortaya koymaktadır. Onun için de bizim indimizde Nobel diye bir örgüt artık gerçekten adil hakkaniyet içerisinde ödüller veren bir örgüt olarak değerlendirilemez. Tamamıyla siyasallaşmış bir örgüttür, tamamıyla terör örgütlerinin yanında yer alan bir örgüttür ve sizin verdiğiniz bu ödüller kimseyi kusura bakmayın ikna etmez. Yani bu verdiğiniz ödül bir Aziz Sancar Hocamıza verilen ödül değildir, bir Orhan Pamuk’a verilmiş ödül değildir, kimseyi aldatamazsınız ve aldatamayacaksınız. Bizler bu duruşumuzu her zaman olduğu gibi kararlı bir şeklide sürdüreceğiz. Hayatın her alanında kadınlarımızın giderek yükselen etkinliğini ve hissedilen gücünü yakından izliyoruz. Kadınların iş gücüne katılım oranı 2002 yılında yüzde 28’i bile bulmuyorken, bugün yüzde 35’e ulaştı. İstihdamdaki kadın oranı da yüzde 25’ten yüzde 30’a ulaştı. Eğitim, finans, sağlık, yargı, akademi alanları başta olmak üzere pek çok sektörde kadınların istihdam oranı oldukça yüksek seviyelere çıkmıştır. Üniversitelerimizde eğitim-öğretim gören evlatlarımız arasındaki cinsiyet dağılımının neredeyse eşit olması, kadın istihdamındaki artışın sürecine işaret ediyor. Biz bu tablodan ancak gurur duyarız” değerlendirmesinde bulundu.

“Elbette kadına yönelik şiddet başta olmak üzere mücadeleye devam etmemiz gereken sorunlarımız var, ancak istisnai birtakım olayları büyüterek, bu güzel fotoğrafı gölgelemeye çalışanlara izin veremeyiz.”  Kadın meselesinin her şeyden önce bir insan meselesi olduğunu kabul edildiğinde pek çok şey yerli yerine oturacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Yaratılmışların en şereflisi olan insana bu kutlu sıfatına uygun şekilde muamele edildiğinde dünya hepimiz için çok daha güzel hale gelecektir. Kadın, insan içinde ayrıca istisna bir makamı olan varlıktır. Nedir? Annedir anne. Ve Sevgili Peygamberimiz şu hadisi şeriflerinde, cennet annelerin ayakları altındadır, buyuruyor. Bakın, babaların ayakları altındadır demiyor, annelerin ayakları altındadır diyor, burası çok önemli. Onun için annelerin ayaklarının altı öpülür, orada cennet var, orası koklanır. Ben öptüm, o kokuyu aldım, tavsiye ederim siz de öpün. Anne bambaşka bir varlık, onun için o tadı tatmak lazım, o kokuyu almak lazım. İşte bu anlayışla hep birlikte kadına yönelik haksızlıkları, adaletsizlikleri, zorbalıkları, yanlış veya eksik algı ve uygulamaları ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu çerçevede kararında ve doğru şekilde atılan her adım kadının statüsünün güçlendireceği gibi, yanlış adımlar da inanıyorum ki çabaların boşa çıkmasına sebep olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İfrat ve tefrit hatasına düşmeden kadınlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız. Ülkemizde ve dünyada mağduriyete uğratılmış, adaletsizliğe maruz kalmış, hele hele canı yanmış tek bir kadın kalmayana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye’nin geleceğini kadınlarımızla birlikte inşa edeceğiz. İnşallah dünyanın geleceğini de böyle şekillenecektir. Kadının konuşulduğu bir yerde aileden söz etmemek mümkün değildir, çünkü kadın ailenin direğidir. Şayet kadının Allah vergisi o kucaklayıcılığı, kollayıcılığı, şefkati, merhameti, dirayeti olmasa aile kurumunun ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Bu yaklaşımın kadına çok büyük bir sorumluluk yüklediğinin elbette farkındayız, ama kadınlar bu yükü kaldırabilecek donanıma ve azme sahiptir. Bugün gelişmiş ülkelerin en büyük sorunu, aile kurumunun kimi yönleriyle tamamen, kimi yönleriyle kısmen yıkılmış olmasıdır. Türkiye gibi en üst gelişmişlik düzeyine yaklaşan ülkeleri bekleyen en büyük tehlike de aile kurumunun sarsılmasıdır” ifadelerine yer verdi.

“Kadını aileden koparmaya yönelik her hamle bizatihi insanlığın kendisini hedef alıyor demektir. Ve aile ile kadını, kadın ile erkeği, kadın ile çocuğu birbirinden ayırmaya, hele hele birbirine rakip haline getirmeye yönelik zihniyet asla bize ait değildir, iyi niyetli hiç değildir” diyerek katılımcılara  İslam İşbirliği Teşkilatı Sosyal Gelişim Bakanları Toplantısı’nda  enine boyuna konuştup, tartıştıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geleceğimize güvenle bakabilmek için maddi gelişmişlik düzeyimizin artışı ile aile kurumu arasında güçlü bir bağ kurmak mecburiyetindeyiz, aksi takdirde akıbetimiz diğerleriyle aynı olacaktır. Batıda yükselen yabancı düşmanlığının gerisindeki sebeplerden biri de aile yapısının aile yapısının yıkılması sebebiyle nüfuslarının azalıyor olmasından kaynaklanan endişedir. Ne kadar zengin olursanız olun, şayet toplum olarak varlığınızı devam ettirecek sosyal doku, yani güçlü bir aile kurumu yoksa yok oluşunuz mukadderdir. Türkiye olarak bu hale düşmemek için gereken tedbirleri almaya çalışıyoruz, dostlarımıza da aynı şekilde davranmalarını tavsiye ediyoruz. Aile kurumunun direği olan kadınların bu konuda gösterecekleri irade sorunun çözümünün anahtarıdır. Siyaset de, eğitim de, çalışmak da, kariyer de, kadının aile içindeki önemini ortadan kaldırmaz. Tam tersine, bu şekilde donanımı artan, ufku genişleyen kadınlar ailelerine çok daha güçlü bir şekilde sarılacaklardır. İnşallah kadınlarımız bu yükün altından başarıyla kalkacaklar ve geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacaklardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şûramızın konusu olan yerel yönetimler, esasen kadınların en aktif olması gereken alanların başında geliyor. Bir İstanbul gibi şehrin belediye başkanlığını yapmış kardeşiniz olarak bunun ne anlama geldiğini gayet iyi biliyorum. Çünkü yerel yönetimlerin faaliyetleri doğrudan insan hayatına dokunan, fert-fert her gün herkesin içinde olduğu çalışmalardır. Kırsal kesimde insanlar hayatlarını belki bir şekilde kendileri idame ettirebilir, ancak şehirde mutlaka yerel yönetimlerin desteğine, altyapısına, hizmetlerine ihtiyaç vardır. Nüfusun önemli bir bölümünün şehirlerde yaşamaya başladığı günümüzde belediyelerin oynadığı rol giderek artıyor. Türkiye’de yerel yönetimleri gerçek anlamda birer hizmet birimi haline getiren partimiz AK Parti’dir. Belediyeleri ve il özel idarelerini kaynak, yetki ve inisiyatif bakımından güçlendirerek bugünkü düzeylerine biz kavuşturduk. Büyükşehir uygulamasıyla şehirlerimize temel altyapı hizmetlerinin bütüncül bir anlayışla verilebilmesini sağladık. Yerel yönetimler alanındaki reformlarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Gerek geldiğimiz seviye, gerekse hedeflediğimiz yer bakımından yerel yönetimlerle ilgili her konuda kadınlarımızın daha güçlü desteğine ihtiyacımız bulunuyor” diye konuştu.

Belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ve muhtarlık gibi görevlerde kadınlar ne kadar etkin olursa sorunların çözümünün de o derece kolaylaşacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetin ve çalışma hayatının diğer alanları gibi yerel yönetimlerde de kadın elinin ve zarafetinin değdiği her konuda çok daha güzel hizmetler ortaya çıkacağını anlattı. 

Endonezya-Surabaya Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında Kardeş Belediye Anlaşması imza töreni yapıldı.

“Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası” na katılan misafirler onuruna verilen yemeği, Hanımefendi Emine Erdoğan katılımları ile onurlandırdı. Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin teşkilat ruhunun yüksek enerjisinin, salonda adeta gözle görüldüğünü belirterek, şura süresince tecrübelerin aktarılacağını, kadınların, yerel yönetimler başta olmak üzere, tüm kademelerde yer almasının gerekliliğinin altının çizeceğini ifade etti.

Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını dünyanın birçok ülkesinden önce 1934'te elde ettiğini anımsatan Emine Erdoğan, bu hakkın, kadınların önünde duran kapalı bir kapıyı araladığını dile getirdi. Söz konusu o kapıdan geçmeyi mümkün kılan uygulamalar noktasında geçmişte bazı eksiklikler bulunduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neyse ki onlar da 2013'te büyük ölçüde aşıldı. AK Parti dönemine kadar siyasi pozisyonlarda kadınların temsil oranı, yalnızca yüzde 4,5 seviyelerindeydi. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yüzde 17,2'ye ulaşan kadın temsil oranımız, ülkemizin siyasi tarihinde erişilen en yüksek oran olmuştur. Bununla birlikte, AK Parti Kadın Kolları, 5 milyona yakın üyesiyle dünyanın en büyük kadın örgütüdür. Bu, dünyada emsali olmayan bir başarıdır. Kadınlarımızın varlığı, partimizin taşıyıcı kolonu niteliğindedir. 

AK Parti'nin uzun soluklu başarılı siyasi hayatı, kadınlarımızın alın teriyle yoğrulmuştur. Vatan sevdasıyla çıktığımız bu yolda, AK Parti Kadın Kolları, davamızın lokomotifi olmuştur. Ön yargıları yıkarak ne kadar zor bir işi başarmış olduğunuzu yakinen biliyorum. Sizlerin, teşkilatımızın adeta ruhu olduğunuza inanıyorum."

Yapılan tüm işlerin, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel olarak güçlendirilmesinde sayısız katkıları bulunduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, kadınların seçilmiş ve atanmış pozisyonlardaki istikrarlı artışının da bu titiz çalışmalarının ürünü olduğunu söyledi.

Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam da şura hazırlıklarının 3 aydır sürdüğünü belirterek, şurada tecrübelerin paylaşılacağını, sonrasında da çalışmaların bir araya getirileceğini söyledi.

12 Aralık 2019 Perşembe günü, “Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası” nın 2. Gününde ise Uluslararası Katılımcılarının ve Yerel Yönetim Kadın Temsilcilerinin katılımıyla AK Parti Genel Merkez Toplantı Salonunda saat 10.30’da çalıştay gerçekleştirildi.

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı, Ankara Milletvekili L. Selva Çam moderatörlüğünde I.Oturumda, Somali: Monika Hassan, Beledweyne Belediye Başkanı,  Filistin: Areej S. A. Assi, Beit Leqia/Ramallah Belediye Başkanı, Arnavutluk: Juliana Memaj, Ura Vajgurore Belediye Başkanı  Nijer: Fatima Halirou, Birni N'Gaouré Belediye Başkanı,  KKTC: Aynur İş, Ulukışla Köyü Muhtarı,  Kırgızistan: Saltanat Esenamanova, Naryn Belediye Başkan Yardımcısı,  Ürdün: Ibtisam Salem, Salt Belediyesi Yarka İlçesi Meclis Üyesi,  Moldova: Sofia Jecova, Gagauz Yeri Çeşmeköy Belediye Başkanı, Norveç: Saida Begum, Eski Yerel Meclis Üyesi, Oslo Belediye Başkan Adayı, Şeyma Döğücü Sancaktepe Belediye Başkanı konuşmalarını gerçekleştirdi.

Çalıştayın II. Oturumda, Endonezya: Tri Rishmaharini, Surabaya Belediye Başkanı, Cibuti: Fatouma Awaleh Osman, Cibuti Şehri Belediye Başkanı, Afganistan: Hanifa Growal, Kabil Vali Yardımcısı, Irak: Ibtisam Aziz Ali, Irak Kadınları Güçlendirme Devlet Departmanı Genel  Müdürü, Bosna-Hersek: Aida Obuća, Bosnia-Podrinje Goražde Kantonu Başbakanı, Kenya: Charity Kaluki Ngilu, Kitui Eyalet Valisi, Somali: Asha Kalif Mohammed, Hirshabelle Federal Cumhuriyeti Kadın ve Aileden Sorumlu Bakanı, Makedonya: Milikije Halimi, Haraçina Belediye Başkanı, Özbekistan: Mavluda Kobulova, Surhanderya Vilayeti Vali Yardımcısı, Hilal Ayık Akyurt Belediye Başkanı konuşmalarını gerçekleştirdi.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.