Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
05-02-2019 11:40:23

"Belediye başkan adayları ile kadınları buluşturacağız"

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, 31 Mart'taki yerel seçim öncesinde Kadın Kolları Başkanlığının yaptığı çalışmaları anlattı.

Erdoğan'ın talimatıyla tüm il ve ilçelerde sandık bazlı çalışmalara başladıklarını belirten Çam, öncelikle yüzde 25 ve altında oy aldıkları sandıklara yoğunlaştıklarına değindi.

Bu vesileyle "çat kapı" ziyaretler de gerçekleştirdiklerini ve bütün mahalleleri taradıklarını ifade eden Çam, şöyle konuştu:

 "Şu an 192 bin sandığımız var. Türkiye genelinde başlangıçta az oy aldığımız sandıklardan başlayarak 31 Mart'a kadar tüm sandıklarımızın ziyaretlerini yapmış olmayı hedefliyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız gittikten sonra da genel merkezimizden sohbet yapılan evleri arayarak nasıl geçtiği noktasında da bir geri dönüş almaya çalışıyoruz. Çok ciddi bir ses getirdi bu çalışma. 'AK kadınlar sahada ses getirecek' dedik. İnşallah bütün sandıkları ziyaret ederek 31 Mart'ta gezilmedik sandık bırakmayacağız." 

İlçe belediye başkan adayları da belirlendikten sonra, belediye başkan adaylarıyla kadınları buluşturmayı hedeflediklerini aktaran Çam, şu anda bazı ilçelerde bu buluşmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.

"Kadınlar Şehri Konuşuyor" başlığı altında bu buluşmaları gerçekleştireceklerine işaret eden Çam, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve şehrine dair sözü olan bütün kadınları  söz konusu etkinliklere davet etti. 

Çam, etkinliklere katılacak olanlardan şehirlerinde kadınlara ait görmek istedikleri tüm detayları paylaşmalarını, sorular sormalarını isteyeceklerini kaydetti.

"100 soruya indirgedik"

Sahada anket çalışmaları yaptıklarını ve seçmenlerden aldıkları 6 bin soruyu 11 başlık altında toplayıp 100 soruya indirgeyerek buna uygun hazırlıklar yaptıklarına dikkati çeken Çam, "Kadın Kollarımız, sahaya çıktıklarında en ufak cevapsız soru bırakmayacak şekilde hazırlıklarını tamamlamış durumda." diye konuştu.

Kendilerine daha çok belediye başkan adaylarına yönelik sorular sorulduğunu bildiren Çam, yeni ekonomi planıyla ilgili detaylı sorularla da karşılaştıklarını anlattı. 

AK Parti'nin kadın siyasi aktörleri bir araya geldi  

AK Parti'nin 25 kadın belediye başkan adaylarıyla 30 Ocak'ta bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çam, burada tecrübe paylaşımında bulunduklarını dile getirdi.

Ardından düzenlenen yemekte AK Parti'nin kadın vekilleri, belediye başkan adayları ve MKYK üyeleri ile bir araya geldiklerini aktaran Çam, "Hedefimiz, hem kadınların güç birliği yapmalarını sağlamak hem de AK Parti'nin kadın siyasi aktörlerini bir araya getirmekti." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kadın aday talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belediye meclis üyelikleri ile ilgili talimatı olduğunu vurgulayan Çam, şu bilgileri verdi:

"Belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyeliklerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın hem 2009'da hem 2014'te bir talimatı vardı, 'her üç adaydan biri kadın olacak' şeklinde. Bu dönemde 'iki adaydan biri kadın olacak' şekilde bir talimat verdi. Birinci sıra ana kademe ikinci sıra kadın kolları, üçüncü sıra gençlik kolları diye bir talimatı olduğu için biz de bütün adaylarımızla bir ön çalışma yaptık.

4 bin 219 kadın belediye meclis üyesi aday adayıyla birlikte 11 bölge esasıyla MYK üyelerimizin tamamı, başkan yardımcılarımız gitti, birebir görüşmeler yaptılar, tanışma toplantıları yaptılar. Buradaki amacımız aslında ehliyet ve liyakat sahibi, ilçelerinde katma değer üretebilecek oraya faydası olabilecek nitelikteki olan arkadaşlarımızı önceleyerek bir liste oluşturmak ve çalışma yapmaktı."

Lütfiye Selva Çam, kadın belediye başkan yardımcısı ve muhtar adayı sayısının artırılması için de ciddi bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.